Бојиќ е прв стрелец, а Магдевски и Маслинко најдобри „крадливци“ на колото во АБА2!

2019 18 Јан

Одличната игра и убедливата победа на МЗТ Скопје Аеродром во завчерашната пресметка против Зрињски донесе и неколку индивидуални награди во нашиот тим.

Андрија Бојиќ со 26 поени е прв стрелец на колото во АБА2-лигата, а со својот учинок заврши како трет во трката за најкорисен кошаркар. Фантастичната агресивност на избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов донесе уникатна ситуација каква што досега немало во регионалното натпреварување, а тоа е двајца наши играчи да бидат на првите две места во категоријата за украдени топки. Андреј Магдевски со четири е прв „крадливец“, додека веднаш зад него е Андреј Маслинко со три.

Интересно е што МВП на колото е поранешен играч на МЗТ Скопје, Никола Павличевиќ од Сутјеска, кој го носеше сино-белиот дрес во минатата сезона.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page