„Крадливецот“ Вудард пак е меѓу најдобрите во колото во АБА2-лигата!

2018 06 Окт

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, заедно со Приморска и Сплит, се на делба на првото место на табелата во АБА-2-лигата со две максимални победи на стартот од новата сезона, а дополнителен доказ за добрата игра и форма е фактот што нашиот тим одново има свој претставник меѓу најдобрите индивидуалци во колото.

Американецот Џејмс Вудард во пресметката со Борац Чачак имаше дури седум украдени топки, со што убедливо беше прв „крадливец“ во втората рунда. Ова е неговото второ признание по ред, откако беше избран за најдобар кошаркар по првото коло.

Меѓу најдобрите по вториот круг од АБА2-лигата има и двајца поранешни играчи на МЗТ Скопје и тоа Радосав Спасојевиќ, кој со 24 постигнати поени го дели епитетот најдобар стрелец на колото, како и Никола Павличевиќ, кој со 11 успешни додавања е асистент број еден.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page