АБА лига

Повредите и короната удрија по МЗТ – без тројца играчи и двајца тренери на Златибор! 2021 22 Мар
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром ќе биде драстично ослабена на претстојниот „балон“ од АБА2-лигата на Златибор, со…
МЗТ Скопје Аеродром го раскина договорот со Доминез Барнет 2021 06 Фев
Американецот Доминез Барнет повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако вчера беше официјализиран раскинот на…
Американецот Барнет е новото засилување за МЗТ Скопје Аеродром! 2021 04 Јан
Американскиот интернационалец Доминез Барнет (28 год, 196 см) од денеска е кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако…
Тодрик Гочер повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром! 2020 30 Дек
Американецот Тодрик Гочер повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако за него беше платена откупната…
Карачиќ ќе се бори под кошевите во отсуство на повредените Крстевски и Маслинко! 2020 10 Ное
Поранешниот младински репрезентативец на Хрватска, Иван Карачиќ (24 год, 203 см) од денеска е составен дел од…
МЗТ Скопје побара итно свикување Собрание на АБА за прием во елитата! 2020 13 Сеп
Управата на МЗТ Скопје Аеродром денеска упати официјален допис до АБА-лигата и до сите екипи кои настапуваат…
Кочов: Моја најголема желба е да го вратам МЗТ Скопје Аеродром во АБА-лигата! 2020 27 Авг
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром веќе десетина дена се во тренажен процес, во обид полека да се…
Американец од Бешикташ го комплетира ростерот на МЗТ Скопје за новата сезона! 2020 20 Авг
Американскиот кошаркар Тодрик Гочер (27 год, 193 см) е најновото засилување за МЗТ Скопје Аеродром, со што…
Страница 1 од 50
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page