Прв тим сезона 2020/2021

 

Тренер : Ѓорѓи Кочов

Пом. тренер: Никола Велев

Пом. тренер: Тино Даневски

Кондициски тренер: Петар Баснарков

Доктор: Слободан Николиќ

Физиотерапевт : Ненад Поповски

Физиотерапевт : Дарко Савов

Дамјан Стојановски

Адем Мекиќ

Андреј Маслинко

Андреј Магдевски

Бојан Крстевски

Кристијан Николов

Филип Бакоч

Никола Василевски

 Давид Трпески

Димитар Иванов

 Тодрик Готчер

 Олуфеми Олуџоби

 Андрија Бојиќ

 Хасани Гравет

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page