Разно

Клоф со двоцифрен просек на осумте средби за Холандија 2016 28 Авг
Првото засилување на МЗТ Скопје Аеродром во летниот преоден рок, Шарлон Клоф, одигра повеќе од солидно на…
Американецот Мејси се приклучи на тренинзите на МЗТ Скопје 2016 26 Авг
Натурализираниот Американец со македонски пасош, Џеремаја Мејси, од денеска е дел од тренажниот процес на МЗТ Скопје…
МЗТ Скопје Аеродром договори две пријателски средби во Солун 2016 25 Авг
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на почетокот на следниот месец, во рамки на подготовките за новата сезона,…
Тренирај со шампионите, учи од најдобрите! 2016 19 Авг
Под мотото „Тренирај со шампионите, учи од најдобрите“, младинската школа на МЗТ Скопје наскоро ќе почне со…
Отворен новиот „Спорт М Аутлет и МЗТ Скопје фан-шоп“ (ФОТО) 2016 17 Авг
На простор од околу 200 квадратни метри, во склоп на спортскиот центар „Јане Сандански“, денеска и официјално…
„Спорт М Аутлет и МЗТ Скопје фан-шоп“ за вљубениците во сино-белата боја! 2016 16 Авг
Дојде и долго очекуваниот момент на почетокот на функционирање на новиот фан-шоп на МЗТ Скопје Аеродром, кој…
Потсетување на квалитетите на искусниот Мејси! (ВИДЕО) 2016 10 Авг
Незгоден левучар, кој знае да шутне, да игра со лице кон кошот, атрактивно да забие, но и…
Среќен роденден за Ѓорѓе Дреновац! 2016 09 Авг
Српскиот кошаркарски интернационалец, Ѓорѓе Дреновац, на стартот на подготовките за следната сезона, закажани за в понеделник (15…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page