Разно

Господа од КФМ, до кога на наша сметка ќе си ја полните касата и тоа со измислени казни! 2019 17 Дек
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром е разочарана од односот на луѓето задолжени да ги толкуваат Пропозициите за…
Јуначка победа над Цедевита Олимпија: Нашите јуниори се на чекор до финалниот турнир од АБА! 2019 30 Ное
Фантастичната борбеност и огромна желба да се дојде до посакуваната цел на јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром…
Два од два за талентите на МЗТ: Јуниорите со пеколна игра го преслушаа Задар! 2019 29 Ное
Јуниорскиот состав на МЗТ Скопје Аеродром продолжува да реди победи на полуфиналниот турнир од АБА-лигата за играчи…
Фантастична вечер за МЗТ Скопје: Јуниорите во стилот на повозрасните го суредија Морнар! 2019 28 Ное
Вечер за паметење за МЗТ Скопје Аеродром, со оглед што по значајната победа на првиот тим на…
Јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром утре го почнуваат настапот во АБА-лигата 2019 27 Ное
Јуниорската екипана МЗТ Скопје Аеродром од утре до недела, во Задар, како единствен тим од АБА2 што…
„Триглав Осигурување“ останува дел од спонзорскиот тим на МЗТ Скопје Аеродром 2019 26 Ное
Управата на МЗТ Скопје Аеродром со гордост може да ја потврди дека и во сезоната која е…
Марко Симоновски повеќе не е кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром 2019 22 Ное
Македонскиот репрезентативец Марко Симоновски (30 год, 191 см) повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако…
Јуниорите на МЗТ Скопје ќе играат против Ц. Звезда, Цедевита Олимпија, Морнар... 2019 13 Ное
Кошаркарите родени 2001 година и помлади на МЗТ Скопје кон крајот на месецот ќе имаат извонредна можност…
4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page