Разно

Постарите пионери на МЗТ Скопје денеска против Водно санс ќе бркаат финале во М-14 лигата! 2017 07 Јун
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 14 години денеска против Партизан Водно санс (17.30 часот)…
Јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром го освоија бронзениот медал на Ф4-турнирот во „Кале“! 2017 07 Јун
Фантастичната игра во последната четвртина во вчерашното „мало финале“ против Шкупи (83-74) на јуниорите на МЗТ Скопје…
Јуниорите на Ф4-турнир во „Кале“ ќе бркаат реприза на шампионскиот успех на сениорите и на пионерите! 2017 05 Јун
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 18 години денеска и утре ќе настапат на фајналфор-турнирот…
Четворица кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром добија покана за настап во дресот на Македонија! 2017 01 Јун
Раководството на Македонската кошаркарска репрезентација (МКФ) денеска испрати допис до канцеларијата на МЗТ Скопје Аеродром со известување…
Шампионски танц на пионерите на МЗТ Скопје Аеродром во М-12 лигата на МКФ! 2017 28 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја освоија шампионската титула во М-12 лигата во организација на Македонската кошаркарска…
Стефанов и Војновиќ го внесоа МЗТ Скопје во финалето од Ф4-турнирот во М-12 лигата! 2017 27 Мај
Како во некои дамнешни времиња, играчите со презимињата Стефанов и Војновиќ беа најзаслужни за победата на МЗТ…
Јуниорите на МЗТ Скопје го преслушаа Феникс за пласман на Ф4-турнирот во М-18 лигата! 2017 27 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром кои настапуваат за јуниорскиот тим се пласираа на завршниот фајналфор-турнир во М-18…
Пионерите на МЗТ Скопје Аеродром викендов ќе атакуваат на златото во М-12 лигата на МКФ! 2017 26 Мај
Најмладите кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром викендов, на домашен терен во малата сала во СЦ „Јане Сандански“,…
4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page