Разно

Јуниорите на Ф4-турнир во „Кале“ ќе бркаат реприза на шампионскиот успех на сениорите и на пионерите! 2017 05 Јун
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 18 години денеска и утре ќе настапат на фајналфор-турнирот…
Четворица кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром добија покана за настап во дресот на Македонија! 2017 01 Јун
Раководството на Македонската кошаркарска репрезентација (МКФ) денеска испрати допис до канцеларијата на МЗТ Скопје Аеродром со известување…
Шампионски танц на пионерите на МЗТ Скопје Аеродром во М-12 лигата на МКФ! 2017 28 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја освоија шампионската титула во М-12 лигата во организација на Македонската кошаркарска…
Стефанов и Војновиќ го внесоа МЗТ Скопје во финалето од Ф4-турнирот во М-12 лигата! 2017 27 Мај
Како во некои дамнешни времиња, играчите со презимињата Стефанов и Војновиќ беа најзаслужни за победата на МЗТ…
Јуниорите на МЗТ Скопје го преслушаа Феникс за пласман на Ф4-турнирот во М-18 лигата! 2017 27 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром кои настапуваат за јуниорскиот тим се пласираа на завршниот фајналфор-турнир во М-18…
Пионерите на МЗТ Скопје Аеродром викендов ќе атакуваат на златото во М-12 лигата на МКФ! 2017 26 Мај
Најмладите кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром викендов, на домашен терен во малата сала во СЦ „Јане Сандански“,…
Назор се поклони на гробот на Македонецот кој не дозволи неговиот Сплит да биде бомбардиран! (ФОТО) 2017 25 Мај
Нецели 24 часа по освојувањето на шампионската титула со МЗТ Скопје Аеродром, шеста во низа за клубот,…
Прекрасна дружба и многу забава на промоцијата на нашата младинска школа во „Капитол“! 2017 09 Мај
Младинската школа на МЗТ Скопје Аеродром, која години наназад е меѓу најголемите расадници на кошаркарски таленти кај…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page