Разно

Морнар на колена: Јуниорите фантастични на стартот на АБА-турнирот во Белград! 2017 24 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 19 години со победа над Морнар (86-82) го почнаа…
МЗТ Скопје и Работнички заеднички од малите таленти ќе прават кошаркари, но и - големи луѓе! 2017 14 Ное
МЗТ Скопје Аеродром и Работнички се лути ривали, но само на паркетот, додека надвор од него луѓето…
Вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром пресилен за Ангели 2017 14 Ное
Кошаркарите кои настапуваат за вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром завчера дојдоа до втората победа во дебитантскиот…
Адем Мекиќ повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром 2017 13 Ное
Адем Мекиќ повеќе не е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако попладнево потпиша договорен раскин на соработката…
МЗТ Скопје Аеродром и Работнички ќе одиграат три пријателски средби во мини-баскет 2017 03 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром и на Работнички задутре (недела) ќе одиграат три пријателски натпревари во мини-баскет,…
МЗТ Скопје Аеродром меѓу десетте екипи кои ќе играа во јуниорската лига на АБА! 2017 26 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром родени 1999 година и помлади ќе бидат дел од премиерното издание на…
Вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром со пораз дебитираше во Втората лига 2017 25 Окт
Вториот состав на МЗТ Скопје Аеродром имаше неуспешно деби во натпреварите од Втората лига, откако викендов, на…
Пионерите на МЗТ Скопје Аеродром со убедлив триумф се враќаат од гостувањето во Крагуевац 2017 25 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 12 години викендов гостуваа во Србија каде што одиграа…
4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page