Разно

Пионерите на МЗТ Скопје Аеродром со бронзен медал од „Буба купот“ во Софија 2017 11 Сеп
Кошаркарите на возраст до 12 години на МЗТ Скопје Аеродром викендов учествуваа на силниот меѓународен турнир „Буба…
МЗТ Скопје Аеродром со победа над Бакиркој баскет ја заврши мини-турнејата во Турција! 2017 08 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје во третиот меч дојдоа до првата победа во контролните средби пред новата сезона,…
Пораз во добра игра: МЗТ Скопје Аеродром загуби од Цибона на турнирот во Бујукчекмече 2017 07 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром како четвртопласирани го завршија настапот на меѓународниот турнир „Езерски куп“ во турското…
МЗТ Скопје Аеродром ќе игра за третото место на турнирот во Бујукчекмече 2017 06 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз ги почнаа пријателските натпревари во пресрет на новата сезона, откако…
МЗТ Скопје Аеродром попладнево ќе ги одмери силите со турски Бујукчекмече 2017 06 Сеп
По речиси дваесетдневни напорни тренинзи, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска ќе го одиграат првиот контролен натпревар…
МЗТ Скопје Аеродром распишува оглас за тренери во младинската школа 2017 16 Авг
Младинската школа при кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром АД Скопје распишува јавен оглас за ангажирање кошаркарски тренери…
Огнен Стојановски е нов директор на младинската школа на МЗТ Скопје Аеродром 2017 15 Авг
Поранешниот репрезентативец и кошаркар на „металците“, Огнен Стојановски, од денеска и официјално е назначен за директор на…
МЗТ Скопје Аеродром во септември ќе настапи на силен турнир во Турција 2017 18 Јул
Шесткратниот македонски шампион, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, на почетокот од септември на покана на турскиот прволигаш…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page