Разно

МЗТ Скопје Аеродром во септември ќе настапи на силен турнир во Турција 2017 18 Јул
Шесткратниот македонски шампион, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, на почетокот од септември на покана на турскиот прволигаш…
Талентите на МЗТ Скопје Аеродром ќе играат во јуниорската лига на АБА! 2017 22 Јун
Селекцијата на МЗТ Скопје Аеродром за играчи до 19 години и официјално се пријави за настап во…
Постарите пионери на МЗТ Скопје се закитија со бронзениот медал на завршницата од М-14 лигата! 2017 08 Јун
Трет завршен турнир за младинските селекции на МЗТ Скопје Аеродром и трет освоен медал, овој пат со…
Постарите пионери на МЗТ Скопје денеска против Водно санс ќе бркаат финале во М-14 лигата! 2017 07 Јун
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 14 години денеска против Партизан Водно санс (17.30 часот)…
Јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром го освоија бронзениот медал на Ф4-турнирот во „Кале“! 2017 07 Јун
Фантастичната игра во последната четвртина во вчерашното „мало финале“ против Шкупи (83-74) на јуниорите на МЗТ Скопје…
Јуниорите на Ф4-турнир во „Кале“ ќе бркаат реприза на шампионскиот успех на сениорите и на пионерите! 2017 05 Јун
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 18 години денеска и утре ќе настапат на фајналфор-турнирот…
Четворица кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром добија покана за настап во дресот на Македонија! 2017 01 Јун
Раководството на Македонската кошаркарска репрезентација (МКФ) денеска испрати допис до канцеларијата на МЗТ Скопје Аеродром со известување…
Шампионски танц на пионерите на МЗТ Скопје Аеродром во М-12 лигата на МКФ! 2017 28 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја освоија шампионската титула во М-12 лигата во организација на Македонската кошаркарска…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page