Разно

Официјално: Марко Симоновски продолжува со МЗТ Скопје 2015 13 Авг
Марко Симоновски е вториот играч од минатогодишниот ростер кој ја продолжи својата верност кон МЗТ Скопје и…
Ѓорѓе Дреновац ново име во МЗТ Скопје 2015 10 Авг
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром ангажира уште едно ново име во своите редови. Се работи за српскиот…
Официјално: Марко Љубичиќ нов играч на МЗТ Скопје 2015 09 Авг
Српскиот плејмејкер Марко Љубичиќ е нов играч на македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром. Љубичиќ (28г, 196см)…
Познат распоредот за новата сезона во АБА лигата 2015 17 Јул
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром на 2-ри Октомври во Љубљана против Унион Олимпија ќе ја започне новата…
Официјално: Алеш Пипан останува на клупата на МЗТ Скопје 2015 30 Јун
    Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром информира дека е договорено продолжување на соработката со тренерот Алеш…
Известување 2015 18 Јун
Ве известуваме дека кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром АД Скопје и официјално ќе можете да го следите…
Данило Мијатовиќ ново засилување за МЗТ Скопје 2015 21 Мар
Српскиот интернационалец Данило Мијатовиќ е нов член на македонскиот кошаркарски првак, МЗТ Скопје Аеродром. Мијатовиќ (206см, 31г)…
Александар Чапин потпиша за МЗТ Скопје 2015 04 Мар
Словенечкиот интернационалец Александар Чапин е новото засилување на плејмејкерската позиција за тимот на МЗТ Скопје Аеродром. Искусниот…
4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page