Разно

Талентите на МЗТ Скопје Аеродром ќе одиграат три меча против врсници од Холандија 2018 05 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром родени помеѓу 2003 и 2005 година, од денеска до петок ќе бидат…
Две победи во два меча за талентите на МЗТ Скопје Аеродром во пресметките со Хувентуд 2018 24 Фев
Со две победи во исто толку пресметки, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром родени 2004 и 2005 година…
Кадетите на МЗТ Скопје Аеродром денеска и утре на мегдан против Хувентуд! 2018 22 Фев
Селекцијата на МЗТ Скопје Аеродром за кошаркари родени 2004 и 2005 година (помлади кадети), која е предводени…
Ќе нема црвени столчиња во „Јане Сандански“ кога ќе игра МЗТ Скопје! (ФОТО) 2018 22 Јан
Почнувајќи од вечерашниот дуел со Црвена звезда (18 часот) во склоп на 17. коло од АБА-лигата, црвени…
Седумина од МЗТ Скопје Аеродром повикани да настапат за три различни репрезентации! 2018 19 Јан
Повеќе од половина од играчите со кои во моментов располага тренерот Жељко Лукајиќ добија покана да бидат…
Помладите кадети на МЗТ Скопје не запираат – како гости ги преслушаа Работнички и Водно санс! 2017 23 Дек
Помладите кадети на МЗТ Скопје Аеродром на возраст денеска остварија две значајни победи против исклучително силни ривали…
Помладите кадети на МЗТ Скопје Аеродром го преслушаа Феникс! 2017 22 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 15 години извојуваа значајна победа во пресметката со Феникс…
Демант на написите за наводните промени во буџетот на МЗТ Скопје 2017 20 Дек
Помалку шокантно и изненадувачки ни делуваа написите во медиумите изминативе денови околу средствата со кои МЗТ Скопје…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page