Разно

Данило Мијатовиќ ново засилување за МЗТ Скопје 2015 21 Мар
Српскиот интернационалец Данило Мијатовиќ е нов член на македонскиот кошаркарски првак, МЗТ Скопје Аеродром. Мијатовиќ (206см, 31г)…
Александар Чапин потпиша за МЗТ Скопје 2015 04 Мар
Словенечкиот интернационалец Александар Чапин е новото засилување на плејмејкерската позиција за тимот на МЗТ Скопје Аеродром. Искусниот…
Дион Диксон го напушти МЗТ Скопје 2015 27 Фев
Американскиот интернационалец Дион Диксон веќе не е дел од македонскиот кошаркарски шампион. Диксон дојде во редовите на…
Официјално: Алеш Пипан се врати во МЗТ Скопје 2015 26 Фев
Словенечкиот стручњак Алеш Пипан повторно е назначен за шеф на стручниот штаб на МЗТ Скопје Аеродром. Пипан…
Боби Митев не е веќе тренер на МЗТ Скопје 2015 05 Јан
КК МЗТ Скопје Аеродром информира дека е прифатена понудената оставка на тренерот Боби Митев и тој веќе…
Синовец се врати во МЗТ Скопје 2014 23 Дек
Стефан Синовец се враќа во тимот на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска го стави својот потпис за…
ОФИЦИЈАЛНО: Предраг Самарџиски нов играч на МЗТ Скопје 2014 18 Дек
Македонскиот репрезентативец Предраг Самарџиски и официјално е нов играч на македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром. Самарџиски…
БЕКО стана спонзор на младинската школа на МЗТ Скопје Аеродром 2014 19 Ное
Беко стана главен спонзор на една од најомилените младински кошаркарски школи во Македонија – МЗТ Скопје и…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page