Разно

Разно

Официјално: МЗТ Скопје потпиша договор со Еди Синадиновиќ 2015 28 Сеп
КК МЗТ Скопје Аеродром и официјално ја договори соработката со српскиот интернационалец Еди Синадиновиќ. Со ангажманот на…
МЗТ Скопје подобар од унгарска АЛБА 68-61 2015 13 Сеп
На последниот натпреварувачки ден од турнирот Антонио Алексе, кошаркарите на  МЗТ Скопје Аеродром беа подобри од унгарскиот…
Пораз од домаќинот Орадеа во продолжението 98-94 2015 12 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го доживеа првиот пораз на турнирот "Антонио Алексе", откако вечерва беа совладани…
МЗТ Скопје стартуваше со победа во Романија 2015 12 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Интер од Братислава со резултат 83-67 со што…
Немања Протиќ ново име во МЗТ Скопје. 2015 02 Сеп
КК МЗТ Скопје Аеродром потпиша договор со српскиот интернационалец Немања Протиќ со кој што ја засилува плејмејкерската…
Душко Буниќ нов играч на МЗТ Скопје 2015 20 Авг
КК МЗТ Скопје Аеродром го ангажира српскиот кошаркар Душко Буниќ со договор до крајот на натпреварувачката сезона.…
Дамјан Стојановски продолжува во МЗТ Скопје 2015 20 Авг
  Македонскиот репрезентативец Дамјан Стојановски потпиша нов договор со тимот на МЗТ Скопје Аеродром, кој ќе важи…
Марко Луковиќ нов играч на МЗТ Скопје 2015 17 Авг
Српскиот интернационалец Марко Луковиќ е нов играч во редовите на МЗТ Скопје Аеродром. Луковиќ (23г. 206см) игра…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page