Разно

ОФИЦИЈАЛНО: Холанѓанецот Клоф е нов член на МЗТ Скопје Аеродром! 2016 23 Јул
Холанѓанецот со суринамски пасош, Шарлон Клоф (26 год., 190 см.) е нов член на кошаркарскиот шампион МЗТ…
Официјализирана петгодишната соработка со СПОРТ М 2016 23 Мар
Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром денеска ја официјализираше соработката со компанијата СПОРТ М и брендот АДИДАС која ќе…
Американецот Картер ново име во МЗТ Скопје 2016 28 Јан
Американскиот плејмејкер Чарлс Картер е ново име во редовите на МЗТ Скопје. Картер (22год, 183см) три години…
Официјално: Урош Луковиќ нов член на МЗТ Скопје 2015 15 Дек
Српскиот интернационалец Урош Луковиќ е ново засилување за актуелниот македонскиот кошаркарски шампион. Луковиќ (26г, 213см) кој настапува…
Алеш Пипан не е веќе тренер на МЗТ Скопје 2015 07 Дек
КК МЗТ Скопје Аеродром информира дека на взаемна согласност е прекината соработката со досегашниот тренер на тимот…
Марко Симоновски не е веќе дел од МЗТ Скопје 2015 26 Ное
Марко Симоновски веќе не е дел од МЗТ Скопје откако двете страни спогодбено го раскинаа договорот. КК…
Раскинат договорот со Еди Синадиновиќ 2015 06 Ное
Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром информира дека е прекината соработката со играчот Еди Синадиновиќ.  Српскиот плејмејкер дојде…
Официјално: МЗТ Скопје потпиша договор со Еди Синадиновиќ 2015 28 Сеп
КК МЗТ Скопје Аеродром и официјално ја договори соработката со српскиот интернационалец Еди Синадиновиќ. Со ангажманот на…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page