Разно

Среќен роденден за Ѓорѓе Дреновац! 2016 09 Авг
Српскиот кошаркарски интернационалец, Ѓорѓе Дреновац, на стартот на подготовките за следната сезона, закажани за в понеделник (15…
Урош Лучиќ одново во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2016 31 Јул
По едногодишниот престој во Романија, српскиот кошаркарски интернационалец Урош Лучиќ (33 год., 207 см.) повторно стана дел…
Официјално: Марко Симоновски се врати во таборот на МЗТ Скопје! 2016 29 Јул
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Марко Симоновски (27 год, 191 см), во новата сезона повторно ќе го носи дресот…
МЗТ Скопје по вторпат дел од турнирот „Мирза Делибашиќ“ 2016 27 Јул
Актуелниот кошаркарски шампион, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, кон средината на септември ќе настапи на силен меѓународен…
Најдоброто од Џош Скот во дресот на Колорадо универзитетот (ВИДЕО) 2016 26 Јул
Со висина на класичен центар, но со подвижност на ниско крило, Американецот Џош Скот, најновото засилување на…
Американецот Џош Скот е нов член МЗТ Скопје Аеродром! 2016 26 Јул
Доскорешниот играч на Колорадо универзитетот од американската НЦАА-лига, Џош Скот (23 год, 208 см) е најновата аквизиција…
Ѓорѓе Дреновац го продолжи договорот со МЗТ Скопје Аеродром 2016 25 Јул
Српскиот кошаркарски интернационалец, Ѓорѓе Дреновац (23 год., 201 см.) и во следната сезона ќе го носи дресот…
Почнуваме со десет „пеколни“ средби – по една на три дена! 2016 25 Јул
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе имаат исклучително тежок старт на новата сезона со оглед на тоа…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page