МЗТ Скопје Аеродром домаќин на средношколски тим од САД

2018 18 Јун

Младинскиот погон на МЗТ Скопје Аеродром не запира со активностите и по завршувањето на напорната сезона, а прва летна акција е улогата на домаќин на кошаркарите од средното училиште „Блекхок кристијан хај скул“ од САД и тоа во периодот од 18 до 22 јуни.

Станува збор за тим од Форт Вејс (Индијана), кои доаѓаат со помош на поранешниот кошаркар на „металците“, Ѓорѓе Војновиќ, што воедно е прв чекор на подлабока соработка која подоцна ќе продолжи со заминување на сино-бели кошаркари во САД.

Во следниот период, десет американски момчиња и 14 кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром на возраст од 15-18 години заеднички ќе тренираат и ќе одиграат пријателски натпревар. Потоа е планирана организација на меѓународен турнир на кој покрај нашиот и американскиот состав ќе настапат уште и Работнички и Буба Баскет од Софија.

Турнирот ќе се игра в четврток и петок и тоа наизменичко во салата „Јане Сандански“ и во спортскиот центар „Ново Лисиче“ и тоа според принципот секој со секого.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page