Кадетите на МЗТ Скопје Аеродром денеска и утре на мегдан против Хувентуд!

2018 22 Фев

Селекцијата на МЗТ Скопје Аеродром за кошаркари родени 2004 и 2005 година (помлади кадети), која е предводени од тренерот Дарко Димитријевиќ, од вчера е во Шпанија каде што ќе одигра натпревари против своите врсници на Хувентуд.

Средбите на сино-белите таленти против една од најдобрите младински кошаркарски школи во земјата на повеќекратниот светски и европски шампион ќе се одиграат денеска и утре со почеток во 20 часот. Мечевите ќе се одржат во салата во која своите мечеви ги игра првиот тим на Хувентуд, чиј член е и македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ.

Ова воедно е само почеток на спортско-техничката соработка релација МЗТ Скопје Аеродром-Хувентуд, која се очекуваме дополнително да биде продлабочена во следниот период. Младинските селекции на нашиот клуб ќе имаат уште едно гостување надвор од Македонија и тоа следниот месец во Холандија.

На средбите против Хувентуд во дресот на МЗТ Скопје Аеродром ќе настапат: Тео Војновиќ, Лука Серафимовски, Стефан Маџовиќ, Филип Босилков, Филип Гавриловски, Бојан Стојановски, Јани Буха, Методија Михајловски и Виктор Стојнев.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page