Помладите кадети на МЗТ Скопје Аеродром го преслушаа Феникс!

2017 22 Дек

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 15 години извојуваа значајна победа во пресметката со Феникс (80-75), екипа која неколку години наназад доминира во макбаскетот во оваа генерација играчи.

Сино-белите беа далеку подобри од својот ривал во најголем дел од средбата и сосема заслужено дојдоа до посакуваниот триумф. Триумфот беше обезбеден уште во првото полувреме, по кое избраниците на тренерот Дарко Димитријевиќ имаа позитива од дури 19 поени (45-26).

Антониот Софрониевски со 20 поени беше најпрецизен кај сино-белите, Борјан Димовски реализира 17 поени, а Синиша Зориќ беше стрелец на 13 поени.

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ – ФЕНИКС 80-75 (22-11, 23-15, 16-29, 19-20)

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ: Адемовиќ 4, Настовски 7, Чујовиќ, Николовски 9, Димовски 17, Зориќ 13, Софрониевски 20, Зафировски 8, Спасовски, Михајловски, Георгиевски 2. Тренер: Дарко Димитријевиќ.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page