МЗТ Скопје Аеродром со една победа и три порази се враќа од јуниорскиот АБА-турнир!

2017 26 Ное

Јуниорскиот состав на МЗТ Скопје Аеродром го претрпе и третиот пораз во низа на полуфиналниот АБА-турнир во Белград за кошаркари до 19 години и тоа во последната пресметка против најсилниот тим Црвена звезда со 76-95.

Противникот беше далеку поквалитетен, што се виде со големата предност обезбедена во втората четвртина (29-10). Но, сино-белите покажаа срце и се бореа до крајот, што резултира со добивање на последниот период (23-14) и делумно намалување на големата негатива.

Мартин Трсунов овој пат беше најефикасен во составот од „Јане Сандански“, Дамјан Крстевски постигна 19, а Дамјан Миса и Валмир Какруки реализираа по 11 поени.

Претходно, избраниците на тренерот Небојша Ѓуковиќ загубија во пресметките со Цибона односно Мега Бемикс, а го совладаа тимот на Морнар.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page