МЗТ Скопје Аеродром меѓу десетте екипи кои ќе играа во јуниорската лига на АБА!

2017 26 Окт

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром родени 1999 година и помлади ќе бидат дел од премиерното издание на јуниорската лига на АБА, која сезонава почнува со десет екипи кои ќе бидат поделени во две групи.

Сино-белите ќе бидат дел од турнирот кој ќе се одржи во Белград во периодот помеѓу 24 и 26 ноември на кој ќе настапат уште и Црвена звезда, Мега Бемакс, Морнар и Цибона. Другата група ќе се игра во Загреб во истиот период, а во неа силите ќе ги одмерат Партизан, Цедевита, Игокеа, Будуќност и Олимпија.

Завршниот дел од првата сезона во јуниорската лига на АБА ќе се одржи во Лакташи (БиХ) во дополнително одреден термин, а на него пласман ќе обезбедат по две најдобри екипи од двата полуфинални турнири.

Составот на МЗТ Скопје Аеродром ќе биде предводен од Небојша Ѓуковиќ, а во него ќе настапат поголем дел од играчите кои се вклучени во работата на нашиот втор тим во Втората лига.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page