МЗТ Скопје Аеродром попладнево ќе му гостува на грчки Арис

2017 18 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска ќе продолжат со одигрување пријателски средби пред почетокот на новата сезона и тоа во Солун против грчки Арис со почеток од 17 часот по македонско време.

Шампионот против себе ќе има исклучително силен тим, кој редовно е во врвот од грчката кошарка, а кој од клупата ќе биде предводен од легендарниот грчки кошаркар и тренер, Панајотис Јанакис. Ова ќе биде шести натпревар досега летово за тимот на Александар Тодоров, по трите во Истанбул и двата во Софија. Досегашниот скор на „металците“ е две победи (Бакиркој спорт и Левски), два порази (Бујукчемече и Цибона) и еден затворен меч против Лукоил Академик на кој не беше воден резултат.

МЗТ Скопје Аеродром во Солун патува без македонскиот репрезентативец Адем Мекиќ, кој има поситна повреда и од превентивни причини остана во Скопје.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page