Огнен Стојановски е нов директор на младинската школа на МЗТ Скопје Аеродром

2017 15 Авг

Поранешниот репрезентативец и кошаркар на „металците“, Огнен Стојановски, од денеска и официјално е назначен за директор на младинската школа на МЗТ Скопје Аеродром.

Станува збор за новитет во правец на уште подобро работење на овој сегмент од нашиот клуб, а со цел да се остварат уште подобри резултати во помладите категории како и промоција на таленти кои во иднина би можеле да го облечат дресот на најсилниот состав на шесткратниот шампион.

Стојановски, кој е добро познато име во македонската кошарка и дел од богатото спортско семејство во кое се уште и неговите браќа Војдан и Дамјан, минатата сезона исто така беше дел од младинскиот погон на МЗТ Скопје Аеродром и тоа како тренер на селекцијата за играчи до 16 години. Зад него е богато играчко искуство со оглед што е е десеткратен шампион (пет пати со Работнички, трипати со МЗТ Скопје и двапати со Фени индустри) како и осумкратен освојувач на Македонија (четири пати со Работнички, трипати со МЗТ Скопје и еднаш со Фени И.).

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page