Постарите пионери на МЗТ Скопје денеска против Водно санс ќе бркаат финале во М-14 лигата!

2017 07 Јун

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на возраст до 14 години денеска против Партизан Водно санс (17.30 часот) ќе го почнат настапот на фајналфор-турнирот, кој ќе се одржи во малата сала во спортскиот центар „Јане Сандански“.

Ова е трета сино-бела селекција која настапува во завршницата од младинските првенства во организација на МКФ, откако претходно М-12 екипата го освои златниот, а јуниорите бронзениот медал. Тренерот Митко Маринковски најавува голема борба и давање максимум за прво да се избори место во утрешното големо финале. Во втората денешна полуфинална пресметка, пак, силите ќе ги одмерат Феникс 2010 и тимот на Вардар (20 часот).

За МЗТ Скопје Аеродром на средбите од Ф4-турнирот за постари пионери ќе настапат Адем Адемовиќ, Антонио Софронијевски, Христијан Стојков, Борјан Димовски, Кире Николовски, Андреј Саревски, Лука Зафировски, Горазд Зафировски, Христијан Хаџи-Ангеловски, Синиша Зориќ, Ненад Благоевски и Никола Масевски.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page