Јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром го освоија бронзениот медал на Ф4-турнирот во „Кале“!

2017 07 Јун

Фантастичната игра во последната четвртина во вчерашното „мало финале“ против Шкупи (83-74) на јуниорите на МЗТ Скопје Аеродром им го донесе бронзениот медал на завршниот фајналфор-турнир, кој изминативе два дена се одржа во малата сала во СРЦ „Кале“.

Избраниците на тренерот Драган Миленковиќ во последните десет минути направија дури 19 поени разлика (29-10) со што ја анулираа двоцифрената негатива која ја имаа на крајот од третата четвртина (54-64). Дамјан Миса беше најдобриот поединец во сино-белиот состав, откако како резервист за нешто повеќе од 25 минути уфрли дури 24 поени со 11 скока. Мартин Трсунов средбата ја заврши со 16 поени и девет скока, Бојан Лазаревски постигна 15 поени додека Иван Ристовски реализира 14 поени со по четири скока и асистенции.

Во завчерашното полуфинале, пак, МЗТ Скопје Аеродром загуби од тимот на Работнички, кој дојде до шампионската титула во М-18 првенството со убедлива победа над Вардар (78-60) во големото финале.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page