Талентите на МЗТ Скопје со „стотка“ го средија Овче Поле, Трсунов постигна дури 40 поени!

2017 24 Апр

Со фуриозна игра, особено во фазата на нападот, кошаркарите кои настапуваат за вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром синоќа, како гости, лесно и убедливо го преслушаа некогашниот прволигаш Овче Поле (100-88) за дополнително зацврстување на првото место на табелата во Третата лига.

Аеродромските таленти имаат скор 14-2 и веќе одамна ја осигураа промоцијата во Втората лига, а во последното коло, следниот викенд, на домашен терен против Бал фор лајф ќе пробаат со победа сезоната да ја завршат како третолигашки шампиони. Избраниците на тренерот Небојша Ѓуковиќ постигнаа дури 13 тројки, во што предничеше Мартин Трсунов, кој постигна осум од нив со вкупен учинок од 40 поени. Првотимците Леонид Тодоровски, Дамјан Миса и Мартин Милевски реализираа 18 поени, 14 односно 13 поени.

ОВЧЕ ПОЛЕ - МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ 88-100 (22-16, 25-33, 17-22, 24-29)

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ: Настовски 5, Марков, Милевски 13, Трсунов 40 (8 тројки), Миса 14, Динев, Лазаревски 4, Џеладини, Дуковски 6, Тодоровски 18. Тренер: Небојша Ѓуковиќ.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page