Талентите на МЗТ Скопје го прегазија Марфил спорт за прво место во Третата лига

2017 22 Апр

Младите кошаркари кои настапуваат за вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром се зацврстија на првото место на табелата во Третата лига, откако завчера, на домашен терен, лесно и убедливо го прегазија тимот на Марфил спорт со дури 58 поени разлика (117-59).

Нашите таленти сега имаат скор 13-2 на две кола пред крајот и осигурана промоција во повисок ранг за следната сезона. Избраниците на тренерот Небојша Ѓуковиќ одиграа фантастично прво полувреме во мечот против Марфил, во кое постигнаа дури 62 поени, а примија само 15. Шанса добија сите на клупата и сите успеаја да се запишат во листата на стрелци. Дури седуммина имаа двоцифрен поентерски ефект, а најефикасни беа Тодоровски со 17, Лазаревски со 16 и Миса со 14 поени.

Викендов сино-белите ќе му гостуваат на Овче Поле, а во последното коло се среќаваме со Бал фор лајф.

МЗТ Скопје Аеродром – Марфил спорт 117-59 (29-8, 33-7, 30-21, 25-23)

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ: Настовски 10, Милевски 8, Марков 10, Џеладини 12, Ристовски 2, Трсунов 11, Јовановски 9, Миса 14, Лазаревски 16, Дуковски 6, Динев 2, Тодоровски 17. Тренер: Небојша Ѓуковиќ.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page