Среќен 27. роденден за Шарлон Клоф!

2017 20 Мар

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром добија два слободни дена по саботниот триумф против Кожув во Гевгелија, а утрешниот утрински тренинг ќе им почне со парче торта и тоа од Шарлон Клоф, кој денеска го прославува 27. роденден.

Холандскиот репрезентативец летово потпиша договор со нашиот клуб и оттогаш е еден од најстандардните и најдобрите во екипата предводена од Емил Рајковиќ, Алек Јончевски и сега од Анте Назор. Клоф настапи на 22 средби во АБА-лигата, на кои просечно реализираше 9,9 поени, 3,6 скока и 3,5 асистенции.

Управата на МЗТ Скопје Аеродром му го честита роденденот на Клоф и му посакува уште подобри игри до крајот на сезоната, кои ќе бидат крунисани со освојување на шампионската титула.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page