Казна од една плата за играчите и тренерите на МЗТ Скопје Аеродром!

2016 14 Ное

Управата на актуелниот македонски шампион МЗТ Скопје Аеродром донеска донесе одлука за изрекување казна во висина од една плата за кошаркарите и стручниот штаб и тоа поради лошите резултати остварени од почетокот на сезоната, кои ниту од далеку не го оправдуваат досега вложеното во нив, како и поради (не)залагањето и индолентноста кои и тоа како можеа да се забележат на натпреварите и на тренинзите.

Играчите и тренерите ги имаат сите услови за работа, кои се подобри од голем број екипи што се натпреваруваат во АБА-лигата, исплатите на платите се во предвидениот рок, поради што е уште поголемо разочарувањето од фактот што досега се остварени само две победи во дури 13 одиграни средби. Се надеваме дека оваа одлука ќе делува позитивно кај кошаркарите и стручниот штаб, кои во иднина ќе почнат да го даваат својот максимум за да се најде излез од кризата и да се почне со остварување на резултати кои би биле адекватни на вложените средства и на очекувањата како на управата така и на навивачите на МЗТ Скопје Аеродром.

Прва можност за тоа е задутрешниот дуел на домашен терен против литвански Лиеткабелис во рамки на 6. коло од Еврокупот, како и два дена подоцна кога во „Јане Сандански“ ќе го пречекаме тимот на ФМП во рамки на 10. коло од АБА-лигата.

4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page