Кошаркарите на МЗТ Скопје делеа пакетчиња на првачиња од општина Аеродром

2019 30 Дек

Стотина првачиња од основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ во општина Аеродром, денеска посреќни ќе си заминат дома, откако на подарок добија новогодишно пакетче од сино-белиот Дедо Мраз, кој овој пат во „мисија“ ги испрати своите „помошници“ од таборот на МЗТ Скопје Аеродром.

Во склоп на својата општествено-одговорна мисија и желба за директен контакт со локалната заедница, а во соработка со претставниците на општина Аеродром, македонскиот кошаркарски шампион реши да издвои дел од своите средства за да израдува дел од најмладите. Гестот е можеби симболичен, но е од срце, бидејќи ништо не може да го замени задоволството кога ќе се слушнат детските насмевки и нивното искрено благодарам за направеното изненадување.

Подароците на сите најмали во едно од основните училишта кои гравитираат во нашата општина ги поделија капитенот Дамјан Стојановски, заедно со репрезентативните и клупски колеги Андреј Магдевски и Андреј Маслинко, како и со извршниот директор на клубот, Тони Грнчаров, а во друштво на директорот на образовната установа, Марјан Јовановски. Дружбата со првачињата донесе големи насмевки и на нивните лица, а поздравите и прегратките од нивните најмали обожаватели им носат и дополнителен мотив за уште посериозна работа, труд, но и промоција на спортските вредности.

Воедно, се надеваме дека следната година ќе успееме да опфатиме уште повеќе училишта, а со тоа да израдуваме уште повеќе дечиња.

4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page