Разно

И вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром ќе тренира и игра во „Јане Сандански“! 2020 04 Сеп
Со цел нашите најголеми таленти да ги имаат истите врвни услови за тренирање како и играчите од…
Исајловски го повреди коленото, но со помош на клубот ќе се врати посилен и подобар! 2020 21 Авг
Еден од најголемите таленти на нашиот клуб, но и на македонската кошарка во моментов, Виктор Исајловски, пред…
Македонската кошарка денеска остана без легендарниот Цевка! 2020 20 Авг
Денешниот ден носи голема така за македонското кошаркарско семејство, по веста за ненадејната смрт на еден од…
Професорот Даскаловски е нов тренер на МЗТ Скопје УНИ Банка! 2020 23 Јун
Професорот при катедрата за кошарка на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје (ФФОСЗ) и поранешен тренер…
Конечно државата со значајни средства го помогна спортот, а со тоа и МЗТ Скопје Аеродром 2020 18 Фев
МЗТ Скопје Аеродром не би бил тоа што е, а тоа е најдоминантен тим кај нас и…
Кошаркарите на МЗТ Скопје делеа пакетчиња на првачиња од општина Аеродром 2019 30 Дек
Стотина првачиња од основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ во општина Аеродром, денеска посреќни ќе си заминат дома, откако…
ЖКК МЗТ Скопје ќе ја развива женската кошарка во општина Аеродром 2019 27 Дек
Семејството на спортската гордост на општина Аеродром, екипата на МЗТ Скопје, е побогато за еден член, откако…
Најмладите таленти на МЗТ Скопје ќе настапат на меѓународниот турнир „Гази Баба 2019“ 2019 19 Дек
Кошаркарите на возраст од девет и десет години кои тренираат во школата на МЗТ Скопје Аеродром в…
Страница 1 од 24
4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page