Мк прва лига

Тони Грнчаров ја презема функцијата извршен директор на МЗТ Скопје Аеродром! 2017 21 Ное
Поранешниот капитен и кошаркарот кој прв го крена шампионскиот пехар во историјата на МЗТ Скопје Аеродром, Тони…
МЗТ Скопје преку Гостивар до четвртиот триумф во Првата лига 2017 14 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа Гостивар (75-67) во последниот меч од 6. коло од Првата…
МЗТ Скопје вечерва домаќин на Гостивар во малата сала во „Јане Сандански“ 2017 14 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го пречекаат тимот на Гостивар (19 часот) во малата сала…
Митев отстапен на Струмица, а Мамузиќ на тимот на Кожув 2017 10 Ное
Младите и талентирани играчи на МЗТ Скопје Аеродром, Михајло Митев и Ранко Мамузиќ, сезоната ќе ја довршат…
МЗТ Скопје Аеродром лесно и убедливо го „преслуша“ Куманово 2017 10 Ное
Со подобра игра во текот на сите 40 минути и фантастичен шут од далечина, кошаркарите на МЗТ…
Куманово е првиот тест за засилениот состав на МЗТ Скопје Аеродром 2017 10 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на секогаш незгодниот тим на Куманово (17.30 часот),…
Србинот Мајсторовиќ е нов член на МЗТ Скопје Аеродром 2017 06 Ное
Српскиот интернационалец, Ѓорѓе Мајсторовиќ (27 год, 208 см.) во иднина ќе настапува во дресот на МЗТ Скопје…
Блокотехна со целиот плен си замина од „Јане Сандански“! 2017 02 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа вториот пораз во домашното првенство,откако вечерва не успеаја да го…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page