Мк прва лига

Нашиот одговор на сите обвинувања ќе го дадеме вечерва – на теренот! 2017 21 Мај
Најискрено жалиме што наместо да биде насочено кон вечерашниот четврти финален натпревар од кошаркарската плејоф-серија, вниманието на…
Да се смират тензиите и секој да почне да си ја гледа само својата работа! 2017 20 Мај
Колку и да се согласуваме со напишаното во соопштението на Карпош Соколи дека судењето на изминатите три…
МЗТ Скопје Аеродром пак го совлада Карпош Соколи за две меч-топки за шестата титула! 2017 19 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поведоа со 2-1 во финалето од плејофот со Карпош Соколи, откако вечерва…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе „лови“ ново водство во плејоф-финалето со Карпош Соколи! 2017 19 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го пречекаат Карпош Соколи (19 часот) во третиот меч од…
Слободен влез за третото финале: Дојдете во „Јане Сандански“ и помогнете ни пак да ги победиме „соколите“! 2017 18 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утревечер ќе го одиграат третиот натпревар од плејоф-финалето со Карпош Соколи (19…
Назор: Не бевме цврсти и одговорни во одбраната и затоа загубивме! 2017 17 Мај
Со црвено лице и со огромна лутина и разочараност, тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, го…
МЗТ Скопје не успеа да го освои „Борис Трајковски“, сега е 1-1 во финалето со Карпош Соколи! 2017 16 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром останаа со празни раце на вечерашното гостување кај Карпош Соколи (93-104) во…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва на гости кај „соколите“ во вториот меч од пресметката за титула! 2017 16 Мај
Исклучително тешка, но поради тоа и неверојатно слатка за кошаркарите на МЗТ Скопје беше победата во завчерашниот…
1 Sinalco Logo.jpg3kozuvcanka logo.jpg4 sport m logo web.jpg5.Adora logo.jpg6. adidas.jpgBauer logo.jpgJsp_turs1.jpgTineks.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpggoldenart logo.jpgsistina logo web.jpgtelekom logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page