Мк прва лига

Тројките и доминацијата во скокот ни донесоа лесна победа над Гостивар 2018 11 Апр
Лесно и убедливо, без никакви проблеми, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа Гостивар (95-74) во вечерашниот…
Црвените столчиња во „Јане Сандански“ дефинитивно заминаа во историјата! 2018 11 Апр
Почнувајќи од вечерашниот дуел со Гостивар (18 часот) во склоп на 3. коло од Суперлигата, црвените столчиња…
Мини-распустот заврши, утре против Гостивар во малата сала во „Јане Сандански“! 2018 10 Апр
По еднонеделна пауза во првенството поради големиот христијански празник Велигден, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утре ги…
Кочов: Никој однапред не смее да го отпишува МЗТ Скопје Аеродром! 2018 05 Апр
Новиот тренер на МЗТ Скопје Аеродром, Ѓорѓи Кочов, со победа го почна својот мандат на клупата на…
МЗТ Скопје Аеродром лесно ја среди Блокотехна за прва победа за новиот тренер Кочов 2018 04 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром победнички се враќаат од вечерашното гостување на југот на Македонија, откако со…
Без Нешовиќ, но со Бојиќ и Трајковски на гости кај Блокотехна 2018 04 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на тимот на Блокотехна (18.30 часот), нашиот директен…
Зарем во Македонија кошарката е приватна забава само за привилигирани семејства? 2018 04 Апр
Тешко дека постојат зборови со кои адекватно би ја опишале нашата разочараност од вчерашната одлука на раководството…
Србинот Лукајиќ си замина, Кочов е нов тренер на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 03 Апр
Искусниот стратег Жељко Лукајиќ повеќе не е тренер на екипата на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска, поради…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page