Мк прва лига

И со одлични три четвртини останавме без „брејк“ во финалето против Работнички 2018 20 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да направат брејк во првиот меч од плејоф-финалето со Работнички…
МЗТ Скопје нема да го почне финалето ако не се исполнети сите безбедносни услови во „Градски парк“! 2018 20 Мај
Поради загриженост за безбедноста на нашите кошаркари и членови на стручниот штаб по ужасното искуство на претходното…
„Работнички го покажа своето кукавичко лице, да имаше достоинство ќе играше во 'Борис Трајковски'!“ 2018 19 Мај
Одлуката на управата на Работнички да забрани присуство на навивачи на МЗТ Скопје Аеродром на финалните средби…
Работнички беше и остана гробар на македонската кошарка! 2018 18 Мај
Со неверување ја примивме одлуката на Работнички за забрана за организирано присуство на навивачи на МЗТ Скопје…
Игор Пенов: Ќе сториме сѐ титулата да остане во Аеродром! 2018 18 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром в недела, во „Градски парк“, ќе ја почнат финалната плејоф-серија со Работнички,…
Стојановски: Работнички е силен противник, но наша цел е да ја одбраниме титулата! 2018 16 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со синоќешниот трет триумф во полуфиналната серија со Блокотехна изборија пласман во…
Ја освоивме Гевгелија за 3-1 против Блокотехна и ново финале со Работнички! 2018 15 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром по 13-ти пат ќе играат во големото плејоф-финале во кое ќе ја…
Кочов пред Блокотехна: Во Гевгелија одиме по пласман во големото финале! 2018 15 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се решени да сторат сѐ и да го потрошат и последниот атом…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page