Мк прва лига

Мк прва лига

Време е да се намали бројот на странци во макбаскетот! 2018 19 Апр
Лошите резултати на младински селекции како и фактот што сениорската репрезентација спадна на дереџе да игра во…
Трајковски и Лалиќ лесно ја решија енигмата наречена АВ Охрид! 2018 18 Апр
Фантастичната игра во третата четвртина (28-15), на кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром им ја донесе победата на…
Шампионот вечерва на гости кај АВ Охрид! 2018 18 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го одиграат мечот од 5. коло од Суперлигата и тоа…
МЗТ Скопје Аеродром не успеа да слави во вечното дерби во Гостивар! 2018 16 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да излезат како победници во вечерашната пресметка против Работнички (74-92)…
Одложеното дерби ја потврдува тезата дека „Градски парк“ е зрел за пензија! 2018 15 Апр
Одложувањето на вечерашниот дерби натпревар помеѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром е само кулминација на рашомонијадата на…
Вечното дерби против Работнички ќе го одиграме в недела во „Градски парк“ 2018 13 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром првото суперлигашко вечно дерби против Работнички ќе го одиграме в недела со…
Тројките и доминацијата во скокот ни донесоа лесна победа над Гостивар 2018 11 Апр
Лесно и убедливо, без никакви проблеми, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа Гостивар (95-74) во вечерашниот…
Црвените столчиња во „Јане Сандански“ дефинитивно заминаа во историјата! 2018 11 Апр
Почнувајќи од вечерашниот дуел со Гостивар (18 часот) во склоп на 3. коло од Суперлигата, црвените столчиња…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page