Мк прва лига

МЗТ Скопје Аеродром-Кожув 72-60 2015 12 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совладаа тимот на Кожув со резултат 72-60 и останаа на…
МЗТ Скопје лесно против Струмица 2015 04 Мар
МЗТ Скопје лесно против Струмица Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја совладаa екипата на Струмица во натпревар…
МЗТ Скопје со триумф над Гоце Делчев 2015 25 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа составот на Гоце Делчев од Штип во натпреварот од 14.то…
МЗТ Скопје подобар од Работнички 78-71 2015 18 Фев
МЗТ Скопје Аеродром забележа победа над Работнички во вечното дерби кое се одигра вечерва во СЦ Јане…
Бесплатен влез за натпреварот МЗТ Скопје-Работнички 2015 16 Фев
Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром уште еднаш информира дека влезот за натпреварот  против КК Работнички ќе биде…
Информација за дуелот МЗТ Скопје Аеродром - Работнички 2015 13 Фев
КК МЗТ Скопје Аеродром АД Скопје информира дека за престојниот меч во рамките од 13.то коло на…
фото: sportmedia.mk 2015 11 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совлада составот на Водњански Лисици со резултат 56-81 во последниот натпревар…
Фени Индустри-МЗТ Скопје Аеродром 90-79 2014 17 Дек
МЗТ Скопје е поразен од тимот на Фени Индустри со резултат 90-79 во последниот овогодишен натпревар од…
4 Uni Banka.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page