Мк прва лига

МЗТ Скопје подобар од К.Соколи (91-84) 2015 28 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Карпош Соколи со резултат 91-84 во натпревар од…
МЗТ Скопје-Карпош Соколи, вторник 18.00ч 2015 27 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ги продолжуваат настапите од домашниот кошаркарски шампионат. Во рамките од 4.то коло…
МЗТ Скопје поразен во Куманово 99-90 2015 19 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се поразени од Куманово со резултат 99-90 во меч од третото коло…
МЗТ Скопје поуспешен од Фени Индустри (77-65) 2015 12 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија и втората победа во Суперлигата, откако вечерва на домашен терен…
МЗТ Скопје-Фени Индустри, Недела 18:00ч 2015 04 Апр
По двонеделна пауза продолжуваат настапите на кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во домашното кошаркарско првенство. Во недела…
МЗТ Скопје подобар од Кожув во Гевгелија 2015 28 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со триумф ја започнаа Суперлигата, откако вечерва на гостувањето во Гевгелија, славеа…
фото: sportmedia.mk 2015 26 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје доживеа тесен пораз од Карпош Соколи во последниот натпревар пред почетокот на Суперлигата.…
МЗТ Скопје-Куманово 81-74 2015 19 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија и третата победа во серија, откако вечерва на домашен терен…
4 Uni Banka.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page