Мк прва лига

МЗТ Скопје Аеродром му гостува на Куманово во вториот меч од плејоф-полуфиналето! 2017 07 Мај
Со желба да се повтори играта и резултатот од пресметката одиграна пред една недела на истото место…
МЗТ Скопје лесно до 1-0 во полуфиналната плејоф-серија со Куманово! 2017 05 Мај
По едно релативно изедначено прво полувреме, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром одиграа одлична трета четвртина во која…
Почнуваат плејоф-возбудувањата: МЗТ Скопје домаќин на Куманово во првиот меч од полуфиналето! 2017 05 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го почнуваат плејофот, а прв противник на патот кон шестата титула…
СТАТИСТИКА: Дреновац, Лалиќ и Клоф најзаслужни за убедливото прво место во Суперлигата 2017 04 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром напорно се подготвуваат за утрешниот старт на плејофот во кој на домашен…
Полуфиналните дуели против Куманово ќе ги играме во малата сала, билетите се со цена од 100 денари! 2017 02 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром немаа премногу време за славје по саботната победа на гостувањето кај Куманово…
Одличнa партија на Мекиќ и Ѓуроски за убедлива победа на гостувањето во Куманово 2017 29 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со лесна и убедлива победа на гостувањето во Куманово (80-61) го завршија…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва гостува во Куманово, Назор најавува борба за секоја топка! 2017 29 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со веќе обезбедено прво место на табелата пред плејофот влегуваат во последното…
Назор: Игравме агресивно и мудро, затоа лесно и убедливо го победивме Карпош Соколи! 2017 26 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром против најголемиот противник за висок пласман ја остварија највисоката победа досега во…
1 Sinalco Logo.jpg3kozuvcanka logo.jpg4 sport m logo web.jpg5.Adora logo.jpg6. adidas.jpgBauer logo.jpgJsp_turs1.jpgTineks.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpggoldenart logo.jpgsistina logo web.jpgtelekom logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page