Мк прва лига

Бобан Стајиќ веќе не е дел од МЗТ Скопје 2015 15 Авг
Бобан Стајиќ веќе не е дел од КК МЗТ Скопје Аеродром откако двете страни спогодбено го раскинаа…
Шампионот ги стартуваше подготовките 2015 12 Авг
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром од денес стартува со подготовките за новата натпреваручка сезона. Шефот на стручниот…
МЗТ Скопје старо-нов шампион на Македонија 2015 02 Јун
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром и по трет пат го совладаа тимот на Куманово овој пат со…
Вторник 19.00ч; МЗТ Скопје во поход на четвртата титула 2015 31 Мај
Пуштени се во продажба влезниците за третиот натпревар од финалето помеѓу МЗТ Скопје Аеродром и Куманово кој…
МЗТ Скопје повторно подобар од Куманово 102-107 2015 31 Мај
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром поведе со 2-0 во финалната серија против Куманово, откако вечерва славеше на…
МЗТ Скопје поведе со 1-0 во финалето против Куманово 2015 29 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Куманово со резултат  94-79, во првиот меч од…
Пуштени во продажба влезниците за првата средба од финалето 2015 26 Мај
Пуштени се влезниците за првиот меч од финалната серија помеѓу екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Куманово…
Втора победа над Фени за пласман во финалето 2015 24 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совладаа Фени Индустри на гостувањето во Кавадарци со резултат 64-75 …
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page