Мк прва лига

МЗТ Скопје подобар од Карпош Соколи 2015 18 Ное
Во последниот натпревар од 6.то коло на домашниот шампионат, тимот на МЗТ Скопје Аеродром беше подобар од…
МЗТ Скопје славеше во вечното дерби 90-85. 2015 12 Ное
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром успеа да слави победа над екипата на Работнички во вечното дерби кое…
МЗТ Скопје убедлив во Кавадарци 2015 04 Ное
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром го забележа третиот триумф во домашниот шампионат откако вечерва беше подобар од…
Триумф над Кожув 72-66 2015 28 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совлада тимот на Кожув со резултат 72-66 за втор триумф во…
МЗТ Скопје поразен од Куманово 74-72 2015 21 Окт
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром го доживеа првиот пораз во домашниот шампионат, откако вечерва во рамките од…
МЗТ Скопје убедлив на стартот од домашниот шампионат 2015 11 Окт
Кошаракарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до првиот триумф во домашниот шампионат, откако вечерва во СЦ Јане…
МЗТ Скопје-Карпош Соколи 83-65 2015 19 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје со победата над Карпош Соколи 83-65, се победници на турнирот "Димитар Ѓорѓиев" кој во…
МЗТ Скопје подобар од Куманово 83-76 2015 18 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Куманово 83-76 и се пласираа во финалето на…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page