Мк прва лига

Триумф над Фени за водство од 2-0 2016 08 Мај
Тимот на МЗТ Скопје го совлада Фени Индустри со резултат 87-91 во вториот натпревар од полуфиналната плејоф…
МЗТ Скопје подобар од Фени 95-64 2016 06 Мај
Во првиот меч од полуфиналната плејоф серија, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром триумфираа над тимот на Фени…
Пораз на домашен терен од К.Соколи 2016 24 Апр
Во последниот меч од 28.то коло на домашниот кошаркарски шампионат, МЗТ Скопје Аеродром на домашен терен во…
МЗТ Скопје сопрен во Куманово 2016 20 Апр
Трет пораз на кошаркарите на МЗТ Скопје во домашното првенство. Актуелниот шампион вечерва беше совладан од составот…
МЗТ Скопје триумфира над Фени Индустри (81-58) 2016 16 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжуваат со успешните настапи во домашниот шампионат, откако вечерва на домашен терен во…
Гостински триумф над Кожув 54-61 2016 09 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжуваат со добрите игри и победи во домашниот кошаркарски шампионат и по 25.то…
Градското дерби за МЗТ Скопје 2016 05 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром успеаа да го совладаат составот на Работнички со резултат 81-71 во градското…
МЗТ Скопје лесно на гостувањето во Струмица 2016 02 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје со победа се враќаат од гостувањето во Струмица, откако вечерва го совладаа домашниот…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page