Мк прва лига

Суперкупот во функција на темпирање на формата за стартот на АБА-лигата 2016 20 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром задутре, со почеток од 18 часот, против Фени индустри ќе го почнат…
На домашен терен ќе го браниме пехарот во Суперкупот 2016 12 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром своите прво официјални обврски во новата сезона ќе ги немаат во АБА-лигата…
Нов триумф над Куманово за нова шампионска титула 2016 27 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје се старо нови шампиони во домашното кошаркарско првенство откако вечерва во неизвесен меч…
МЗТ Скопје го совлада Куманово и поведе со 2-1 2016 24 Мај
Во третиот меч од финалната плејоф серија кој вечерва се одигра во СЦ Јане Сандански во Скопје,…
Гостински триумф над Куманово 75-82 2016 21 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остварија гостински триумф над Куманово со резултат 75-82 во вториот меч од…
МЗТ Скопје поразен на стартот од финалето 2016 18 Мај
Тимот на МЗТ Скопје е поразен од Куманово во првиот натпревар од финалната серија која вечерва започна…
Информација за првиот финален натпревар 2016 16 Мај
Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром информира дека од утре (вторник, 17.05.2016) ќе стартува продажбата на влезници за…
Трет триумф над Фени Индустри (100-77) 2016 10 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се пласираа во финалето на плејофот, откако вечерва на домашен терен во…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page