Мк прва лига

Охриѓанката Симона Попоска ќе ја пее химната пред утрешниот финален меч со Карпош Соколи! 2017 13 Мај
Додека кошаркарите и стручниот штаб на МЗТ Скопје Аеродром привршуваат со подготовките за утрешниот прв финален плејоф-дуел…
МЗТ Скопје Аеродром во 12-тото финале (ќе) ја брка шестата титула во клупската историја! 2017 12 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром задутре (недела) на домашен терен во големата сала од спортскиот центар „Јане…
Првиот финален дуел со К. Соколи е в недела во големата сала, а билетите се со цена од 100 денари! 2017 11 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром првиот меч од финалната серија против Карпош Соколи ќе го одиграат в…
Финалето почнува в недела, се игра секој втор-трет ден, а евентуалната „мајсторка“ би била на - 24 мај! 2017 10 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска имаат слободен ден како награда за експресната елиминација на Куманово со…
МЗТ Скопје Аеродром третпат го совлада Куманово и го потврди пласманот во големото финале! 2017 09 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром шеста година по ред ќе играат во финалето од плејофот, откако вечерва…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва против Куманово брка победа вредна плејоф-финале! 2017 09 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром водат со 2-0 во полуфиналната плејоф-серија со Куманово и се надеваат дека…
Третиот дуел против Куманово ќе го одиграме утре, а влезот во малата сала ќе биде – БЕСПЛАТЕН! 2017 08 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром првата шанса за пласман во големото финале ќе ја имаат утревечер, кога…
МЗТ Скопје го освои Куманово и дојде на чекор до големото плејоф-финале! 2017 07 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се на еден чекор до пласман во финалето од плејофот, откако вечерва…
1 Sinalco Logo.jpg3kozuvcanka logo.jpg4 sport m logo web.jpg5.Adora logo.jpg6. adidas.jpgBauer logo.jpgJsp_turs1.jpgTineks.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpggoldenart logo.jpgsistina logo web.jpgtelekom logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page