Мк прва лига

Финалето почнува в недела, се игра секој втор-трет ден, а евентуалната „мајсторка“ би била на - 24 мај! 2017 10 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска имаат слободен ден како награда за експресната елиминација на Куманово со…
МЗТ Скопје Аеродром третпат го совлада Куманово и го потврди пласманот во големото финале! 2017 09 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром шеста година по ред ќе играат во финалето од плејофот, откако вечерва…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва против Куманово брка победа вредна плејоф-финале! 2017 09 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром водат со 2-0 во полуфиналната плејоф-серија со Куманово и се надеваат дека…
Третиот дуел против Куманово ќе го одиграме утре, а влезот во малата сала ќе биде – БЕСПЛАТЕН! 2017 08 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром првата шанса за пласман во големото финале ќе ја имаат утревечер, кога…
МЗТ Скопје го освои Куманово и дојде на чекор до големото плејоф-финале! 2017 07 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се на еден чекор до пласман во финалето од плејофот, откако вечерва…
МЗТ Скопје Аеродром му гостува на Куманово во вториот меч од плејоф-полуфиналето! 2017 07 Мај
Со желба да се повтори играта и резултатот од пресметката одиграна пред една недела на истото место…
МЗТ Скопје лесно до 1-0 во полуфиналната плејоф-серија со Куманово! 2017 05 Мај
По едно релативно изедначено прво полувреме, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром одиграа одлична трета четвртина во која…
Почнуваат плејоф-возбудувањата: МЗТ Скопје домаќин на Куманово во првиот меч од полуфиналето! 2017 05 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го почнуваат плејофот, а прв противник на патот кон шестата титула…
4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page