Мк прва лига

Назор: Со брза игра и агресивна одбрана против „стрелачкиот вод“ на Работнички! 2017 22 Апр
Наметнување на брз ритам и избегнување на замката за влез во бавната приказна на противникот се две…
Десетта по ред победа над Кожув за седум од седум во Суперлигата! 2017 13 Апр
Седми меч и седма победа за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во Суперлигата, остварена на вечерашниот дуел…
Назор: Борбено, агресивно и со контролиран скок до триумф на вечерашниот дуел со Кожув! 2017 13 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва, на домашен терен, ќе го одиграат мечот против Кожув (19 часот),…
Со Кожув ќе играме в четврток во малата сала, а влезот ќе биде – бесплатен! 2017 10 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром натпреварот од 7. коло од Суперлигата против Кожув наместо следниот викенд ќе…
Одлично второ полувреме за убедлив триумф на гостувањето кај Фени 2017 08 Апр
Со одлична игра во второто полувреме, особено во фазата на одбраната, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа…
Вечерва му гостуваме на Фени со желба за реванш за елиминацијата од Купот! 2017 08 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се решени да дадат сѐ од себе за да дојдат до победа…
Назор по мечот со Куманово: Најважни се бодовите, сѐ друго треба брзо да заборавиме! 2017 06 Апр
Со синоќешниот триумф над Куманово, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја продолжија серијата победи во Суперлигата заокружувајќи…
Рутинска победа над Куманово за пет од пет во Суперлигата 2017 05 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до петтата победа по ред во Суперлигата, откако вечерва, на домашен…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page