Мк прва лига

Против Куманово в среда од 18 часот, билетите се со цена од 100 денари! 2017 03 Апр
Последниот натпревар од првиот дел од Суперлигата (5. коло), кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе го одиграат…
Назор: Победата над Карпош Соколи ќе ја подобри хемијата и атмосферата во тимот! 2017 01 Апр
Хрватскиот стратег на клупата на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, делуваше максимално исцрпено по вечерашниот дуел против…
Со две големи „банани“ ја потврдивме огромната победа на гости кај Карпош Соколи 2017 01 Апр
Фантастичните блокади на Шарлон Клоф и на Љубомир Младеновски во последната минута од продолжението беа само круна…
Назор: Само со максимална борбеност и агресивност ќе може да го победиме Карпош Соколи! 2017 01 Апр
Четвртото коло од Суперлигата ни носи дуел со дефинитивно најголемиот противник за одбрана на шампионската титула, екипата…
Пеколно второ полувреме за сигурна победа во вечното дерби со Работнички 2017 25 Мар
Со одлична игра во вторите 20 минути, особено во фазата на нападот, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром…
Назор: Со помош од навивачите до победа против искусните волци од Работнички! 2017 25 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром максимално подготвени и желни за надигрување го очекуваат вечното дерби против Работнички…
Данило Мијатовиќ ќе дебитира на утрешното дерби против Работнички 2017 24 Мар
Српскиот кошаркарски интернационалец Данило Мијатовиќ (33 год., 205 см.) од денеска и официјално е член на МЗТ…
Во Кожув треба да научат како спортски се прифаќа пораз! 2017 21 Мар
Искрено, шокирани сме од начинот на изразување на нашите спортски пријатели од Кожув во нивното вчерашно соопштение…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgadora logo za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgcevahir logo za sajt.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page