Мк прва лига

МЗТ Скопје Аеродром договори обнова на соработката со Луре Лалиќ 2017 09 Сеп
Хрватскиот центар Јуре Лалиќ и следната сезона ќе го носи дресот на МЗТ Скопје Аеродром, откако договори…
МЗТ Скопје и официјално ги почна подготовките за новата сезона 2017 22 Авг
Под раководство на новиот тренер Александар Тодоров, екипата на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ги почна подготовките за…
МЗТ Скопје Аеродром на 22 август ќе ги почне подготовките за новата сезона! 2017 16 Авг
Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија го закажа официјалниот почеток на подготовките за новата сезона и тоа за…
Ѓорѓе Дреновац кариерата ќе ја продолжи во германски Мителдојчер 2017 04 Авг
Српскиот кошаркарски интернационалец, Ѓорѓе Дреновац, по две сезони минати во таборот на МЗТ Скопје Аеродром, кариерата ќе…
Младеновски не го обнови договорот со МЗТ Скопје Аеродром 2017 11 Јул
Македонскиот репрезентативец Љубомир Младеновски речиси сигурно нема да биде во составот на МЗТ Скопје Аеродром за новата…
Иднината ни е светла: Младинците Мамузиќ и Митев потпишаа за МЗТ Скопје Аеродром! 2017 07 Јул
Актуелните младински кошаркарски репрезентативци, Михајло Митев (19 год, 191 см.) и Ранко Мамузиќ (19 год, 203 см.),…
МЗТ Скопје Аеродром доби покана за 20-дневна турнеја во Кина! 2017 06 Јул
Доминацијата на домашната сцена и шесте освоени титули во низа на МЗТ Скопје Аеродром добија свој оддек…
Бобан Стајиќ се врати во таборот на МЗТ Скопје Аеродром! 2017 03 Јул
Потенцијалниот кошаркарски репрезентативец, Бобан Стајиќ (23 год, 185 см.) повторно е дел од екипата на МЗТ Скопје…
4 Uni Banka.jpgGjorgievi logo2 mk za sajt.jpgNeuromedika za sajt.jpgaerodrom-novo-logo.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page