Мк прва лига

Гевгелија освоена: Сигурна победа над Кожув за два од два во Суперлигата! 2017 18 Мар
Втора средба и втора победа за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во домашната Суперлига, откако вечерва, по…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва му гостува на секогаш незгодниот Кожув! 2017 18 Мар
Осоколени по убедливата победа во воведниот меч против Фени индустри, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе…
Лесна и убедлива победа над Фени како реванш за поразот во Купот 2017 16 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром имаа повеќе од успешен старт на Суперлигата, откако вечерва, на домашен терен,…
Вечерва против Фени го почнуваме нападот на шестата шампионска титула! 2017 16 Мар
Со желба за добар старт на Суперлигата, но и за реванш за поразот во неодамнешното полуфинале од…
Во продажба се билетите за утрешниот дуел со Фени по цена од - 50 денари! 2017 15 Мар
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност дека се пуштени во…
Одбраната на титулата ја почнуваме дома против големиот должник од Кавадарци 2017 07 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром суперлигашкиот дел од сезоната ќе го почнат со пресметката на домашен терен…
МЗТ Скопје Аеродром го освои првиот пехар сезонава – тој во Суперкупот! 2016 23 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се победници во годинешното издание од Суперкупот, кој изминативе два дена се…
„Соколите“ се последната пречка за МЗТ Скопје пред првиот пехар во новата сезона 2016 23 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, вечерва, во салата „Јане Сандански“, ќе се обидат да дојдат до првиот…
4 Uni Banka.jpg4 sport m logo web.jpg6. adidas.jpgPekabesko 1.jpgaerodrom-novo-logo.jpgcedevita logo web.jpgsistina logo web.jpgtriglav logo.jpg

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), пет по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014,2015, 2016) како и осум титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: АСНОМ БР.1, 1000 Скопје

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page